El ve Koltuk altında Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Tedavisi

Hiperhidrozis bozukluğu aşırı terlemeye neden olan bir hastalıktır. Bu terleme daha serin hava gibi olağanüstü durumlarda ve bir tetik olmadan gelişebilir. Bazı durumlarda menopoz veya hipertiroidi gibi diğer tıbbi durumlar nedeniyle oluşur.

Sizde bu durum varsa, kendinizi fiziksel olarak rahatsız hissedebilirsiniz veya utanabilirsiniz. Ancak bazı tedavi seçenekleri sizi biraz rahatlatabilir.

Ulusal Sağlı Enstitüleri (National Institutes of Health( (NIH) uyarınca, Amerialıların yüzde iki ila üçünde primer focal hiperhidrozis vardır ama bu durumun olduğu kişilerin yüzde 40’ından azı tedavi ister (NIH, 2011). Belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Nedenler
Terleme sıcak hava fiziksel aktivite veya korku veya öfke hisleri gibi bazı durumlarda doğal bir cevaptır. Hiperhidrozis olduğunda belirgin bir neden olmadan normalden fazla terlersiniz. Bunun altta yatan nedeni sizdeki hiperhidrozis tipine bağlıdır.

Primer Fokal Hiperhidrozis
Bu tipte terleme temel olarak ayaklarınız, eliniz, yüzünüz, başınız ve koltukaltlarınızda oluşur. Genellikle çocuklukta başlar. Kalıtsal olabilir ama nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Çoğu durumda nedeni bilinmez.

Sekonder Jeneralize Hiperhidrozis
Sekonder jeneralize hiperhidrozis bir tıbbi durum nedeniyle veya bazı ilaçların bir yan etkisi olarak oluşan bir terlemedir. Genel olarak yetişkinlikte başlar. Bu tipte tüm vücut üzerinde veya sadece bir bölgede terleyebilirsiniz. Ayrıca uyurken terleyebilirsiniz.

Bu tipe neden olabilecek durumlar arasında şunlar vardır:

kalp hastalığı
kanser
inme
hipertiroidi
menopoz
omurilik hasarı
akciğer hastalığı
Parkinson hastalığı

Birkaç tür reçeteli ve reçetesiz ilaç da hiperhidrozise yol açabilir. Çoğu durumda terleme çoğu kişinin yaşamadığı nadir bir yan etkidir. Ancak, aşırı terleme şunlar gibi antidepresanların sık görülen bir yan etkisidir.

desipramine
nortriptyline
protripyline

Ağız kuruluğu için pilokarpin veya doğal bir diyet takviyesi olarak Çinko alan hastalar da aşırı terleme yaşayabilir.

Normal ve Aşırı Terleme
Terlemenizin normal mi aşırı mı olduğundan emin olamayabilirsiniz. Endişeliyseniz şu faktörler bir doktoru görüp görmemeye arar vermenize yardımcı olabilir.

belirgin bir neden olmadan en az altı ay devam eden aşırı terleme yaşarsanız
terlemeniz vücudunuzun her iki tarafında aşağı yukarı aynı miktarda oluyorsa
haftada en az bir kez aşırı terleme durumunuz oluyorsa
ailede hiperhidrozis öykünüz varsa
terlemeniz gündelik aktivitelerinizi olumsuz etkiliyorsa
25 yaşından küçükken aşırı terlemeye başladıysanız
uykunuzda terlemiyorsanız
ailede hiperhidrozis öykünüz varsa
Bu faktörler sizde primer fokal hiperhidrozis olduğuna işaret edebilir. Daha kesin bir tanı için doktorunuza gitmeniz gerekecektir.

Tüm vücutta veya bir bölgede aşırı terlemek sizde sekonder jeneralize hiperhidrozis olduğuna işaret edebilir. Altta yatan nedeni belirlemek için bir doktoru görmek önemlidir.

Aşırı terlemeyle ilgili bazı durumlar ciddi olabilir. Eğer terlemeyle birlikte bazı olağandışı belirtiler yaşıyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyin.

Tanı
Doktorunuz size terlemeniz hakkında ne zaman ve nerede olduğu gibi sorular soracaktır. Doktorunuz ayrıca sizde hiperhidrozis olup olmadığını belirlemek üzere kan ve idrar testleri gibi bazı testler yapacaktır.

Bir nişasta-iyot testinde terleyen alana iyot konur. İyot kuruduğunda bu bölgeye nişasta konur. Nişasta koyu maviye dönerse sizde aşırı terleme vardır.

Bir kağıt testinde terleyen bölgeye özel bir kağıt tipi konur. Bu kağıt temizlendikten sonra tartılır. Daha fazla ağırlık çok terlediğiniz anlamına gelir.

Doktorunuz ayrıca bir termoregülasyon testi yazabilir. Nişasta-iyot testine benzer bir şekilde bu test neme duyarlı özel bir toz kullanır. Bu toz cildinize uygulanır ve toz aşırı terleme olan bölgelerde renk değiştirir. Test için bir sauna veya terleme kabininde durmanız istenebilir. Eğer sizde hiperhidrozis durumu varsa, muhtemelen avuç içleriniz ter kabininde beklenenden fazla terleyecektir.

Tedavi

Özel Antiperspiran
Doktorunuz alüminyum klorür içeren bir antiperspiran yazabilir. Bu antiperspiran reçetesiz satılanlardan daha güçlüdür ve sıklıkla hafif hiperhidrozis vakalarını tedavi etmek için kullanılır.

İontoforez
Bu işlemde siz suya batmışken düşük seviyede elektrik akımları ileten bir cihaz kullanılır. Akımlar sıklıkla ter bezlerinizi geçici olarak bloke etmek üzere elleriniz, ayaklarınız veya koltukaltlarınıza uygulanır.

Antikolinerjik İlaçlar
Antikolinerjik ilaçlar genel terleme için rahatlama sağlayabilir. Glikopirolat gibi bu ilaçlar asetil kolinin çalışmasını önler. Asetil kolin ter bezlerinizi uyarmaya yardımcı olan bir kimyasaldır. Bu ilaçların çalışması yaklaşık iki hafta sürer ve konstipasyon ve baş dönmesi gibi yan etkileri yol açabilir.

Botoks
Şiddetli hiperhidrozis tedavisinde botoks enjeksiyonları kullanılabilir. Bunlar ter bezlerinizi uyaran sinirleri bloke eder. Genellikle bu tedavinin etkili hale gelmesinden önce birkaç enjeksiyon gerekir.

Cerrahi
Eğer sadece koltukaltlarınızda terleme oluyorsa cerrahi durumunuzu tedavi edebilir. Bir işlemler koltuk altlarınızdaki ter bezleriniz çıkarılır. Başka bir seçenek endoskopik torasik sempatektomi yapılmasıdır. Bu durumda ter bezlerine mesajlar taşıyan sinirler kesilir.

Evde Kullanılacak Tedaviler
Ayrıca aşağıda kullanılacak yöntemlerle terlemeyi azaltabilirsiniz.

etkilenen bölgede reçetesiz antiperspiranlar kullanmak
bakterileri gidermek için her gün yıkanmak
doğal materyallerden yapılmış ayakkabılar ve çoraplar kullanmak
ayaklarınızın hava almasına izin vermek
çoraplarınızı sık sık değiştirmek

Komplikasyonlar
Eğer ciddi hastalılarla ilişkili belirli belirtilerle birlikte terleme yaşıyorsanız doktorunuzu arayın. Belirtiler arasında şunlar vardır:

terleme ve kilo kaybı
özellikle uyurken oluşan terleme
ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve hızlı kalp atımıyla terleme
terleme ve göğüs ağrısı veya göğüste basınç hissi
uzun süreli ve açıklanmamış terleme

Kaynak